Project Description

مهندسی معکوس و ساخت پوسته کمپرسور

فرآیند تولید: مدل سازی سه بعدی، نقشه کشی، تدوین OPC، خرید مواد اولیه، لیزر برش، خم کاری، پرچ، رنگ الکترواستاتیک، مونتاژ

توضیحات:

مهندسی معکوس این قبیل پروژه ها با توجه به شرایط نصب نیازمند دقت بالایی می باشند. تیم مهندسی پیونیکا بعد از تکمیل مدل سازی و مونتاژ مدل ها در فضای Assembly نرم افزار به این اطمینان دست یافت که مهندسی معکوس یه درستی انجام شده است. بعد از تکمیل این فاز، فرآیند های ساخت آغاز گردید و تمام فرآیند های تولید براساس opc صورت گرفت. در حال حاضر شرکت مهندسی پیشگام کارا دو دست پوسته کمپرسور را با موفقت ساخته و در محل سایت نیروگاهی نصب کرده است.

تاریخ اجرا:  بهمن ماه 1397

مهندسی معکوس و ساخت پوسته کوپلینگ

فرآیند تولید: Optic، مدل سازی سه بعدی، نقشه کشی، تدوین OPC، آنالیز شیمیایی

توضیحات:

درخواست کارفرما در رابطه با پوسته کوپلینگ این بود که در مرحله اول تمام اطلاعات مهندسی از قطعه فابریک استخراج گردد. به همین علت تیم مهندسی پیونیکا در دو بخش مکانیک و متالورژی تمام آزمون ها را انجام داد تا هم مواد اولیه و عملیات حرارتی روی قطعه مشخص گردد و هم بر اساس فایل ابر نقاط مدل سازی سه بعدی صورت پذیرد. در نهایت بعد مشخص شدن تمام اطلاعات مهندسی معکوس، بر اساس شراط مونتاژ قطعه و  شکل ظاهری آن پروسه تولید نیز تدوین گردید.

تاریخ اجرا:  دی ماه 1397

مهندسی معکوس و ساخت Gear Wheel

فرآیند تولید: مدل سازی سه بعدی، نقشه کشی، تدوین OPC، ساخت قالب ریخته گری، ریخته گری برنج، تراشکاری، دنده زنی

توضیحات:

این قطعه از دو جنس مجزا ساخته شده است. شفت وسط VCN فرگوته شده می باشد که بعد از اجرایی فرآیند های ساخت در قالب ریخته گری قرار می گیرد و فرآیند ریخته گری بر روی آن انجام می شود. در قسمت دنده زنی نیز باید توجه داشت که این قطعه بر روی یک ماردون سه نخ به حرکت در می آید و باید کاملا  مطابق با استاندارد تولید گردد تا  طول عمر کارکرد و راندمان خروجی مورد نظر حاصل گردد.

تاریخ اجرا:  آذر ماه 1397

مهندسی معکوس و ساخت اتصالات مسی

فرآیند تولید: مدل سازی سه بعدی، نقشه کشی، تدوین OPC، ساخت قالب ریخته گری، ریخته گری مس، فرز کاری، قلاویز، پولیش کاری

توضیحات:

اطلاعات موجود جهت مهندسی معکوس فقط یک قطعه مستعمل بود، به همین علت تیم مهندسی پیونیکا در ابتدا شرایط مونتاژی و کاربری قطعه مورد نظر را کامل مورد بررسی قرار داد و سپس مدل سه بعدی را تهیه کرد. در فاز ریخته گری مس نیز با اینکه این پروژه در مرحله نمونه سازی بود ولی مدل ریخته گری ساخته شد.

تاریخ اجرا: آبان ماه 1397

مهندسی معکوس و ساخت Coupling

فرآیند تولید: مدل سازی سه بعدی، نقشه کشی، تدوین OPC، خرید مواد اولیه، تراش CNC، دنده زنی، سنگ زنی، سیاه کاری

توضیحات:

فرآیند قابل توجه در ساخت این قطعه دنده زنی آن می باشد. در این راستا قبل از اجرای پروسه یک نمونه به صورت آزمایشی ساخته شد و بعد از بررسی های صورت گرفته و تأیید آن فرآیند بر روی قطعات اصلی نیز انجام شد. آخرین مرحله ساخت نیز ایجاد یک پوشش محافظتی به نام سیاه کاری یا زاج کاری، در برابر رطوبت می باشد.

تاریخ اجرا: مهر ماه 1397

ساخت بوش و شفت اتصال

فرآیند تولید: تدوین OPC، خرید مواد اولیه، آنالیز شیمیایی، تراشکاری، آبکاری

توضیحات:

این دست از قطعات دیسک ، بوش و شفت هایی می باشد که به صورت چپ گرد و راست گرد به هم متصل می گردد. که پروسه تولید بسیار ساده ای دارد و با تراشکاری به اتمام می رسد.

تاریخ اجرا:  تیر ماه 1397

بهینه سازی و ساخت آچار شفت

فرآیند تولید: طراحی شماتیک، مدل سازی، نقشه کشی، تدوین OPC، خرید مواد اولیه و ملحقات، لیزر برش،  جوش کاری ، رنگ الکترواستاتیک، تست تحمل تنش

توضیحات:

برای طراحی و ساخت این قطعه نمونه ساخته شده خارجی موجود بود، ولی پروسه تولید آن فورج بود و برای کارفرما تولید تعداد محدودی قطعه به روش فورج صرفه اقتصادی نداشت. از این رو تصمیم گرفته شد با تحلیل تنش های وارده بر این قطعه و حذف روش فورج این آچار طراحی و ساخته شود. شرکت پیونیکا در راستای این مهم ابتدا تحلیل تنش های وارده بر روی آچار را مورد بررسی قرار داد و نقاط بحرانی مشخص شدند. بنابر این پروسه های ماشین کاری به نحوی صورت گرفت که در این نقاط کمترین میزان تنش موجود باشد. در ادامه نیز برای افزایش تحمل تنش در نقاط بحرانی از اتصالات جوشکاری در آن نقاط استفاده کرد. بعد از طراحی و ساخت، قطعه توسط کارفرما مورد تست قرار گرفت و در نهایت به تأیید ایشان رسید و در حال حاضر نیز مورد بهره برداری قرار گرفته است.

تاریخ اجرا:  فروردین ماه 1397

طراحی و ساخت Lock Mechanism

فرآیند تولید: طراحی شماتیک، مدل سازی، نقشه کشی، تدوین OPC، خرید مواد اولیه . ملحقات، لیزر برش،  خم کاری ، پوشش کروم سخت، تست کاربردی در محل نصب، تولید انبوه

توضیحات:

کارفرما در راستای افزایش ایمنی و طول عمر دستگاه های مجموعه خود، سفارش ساخت قفلی را می دهد که کاربری ساده و بهای تمام شده مناسبی داشته باشد. تیم مهندسی پیونیکا با توجه به در خواست کارفرما طراحی ساده ای را  برای این مکانیسم در نظر می گیرد و نمونه اولیه را تولید می کند. بعد از تست و بهینه سازی طرح به تعداد100 عدد از قفل مورد نظر را ساخته و در محل آن نصب می کند.

تاریخ اجرا:  اسفند ماه 1396

مهندسی معکوس و ساخت Slipper Ball

فرآیند تولید: ابعاد برداری به روش Optic، مدل سازی و مهندسی معکوس، نقشه کشی و تلرانس گذاری، تدوین OPC، طراحی و ساخت مدل ریخته گری، ریخته گری ماسه ای،  تراش CNC ، آلومینوبلاست، اندازه گیری با Optic جهت صحه گذاری

توضیحات:

این قطعه به دو روش فورج و ریخته گری ماسه ای تولید می شوند. شرکت مهندسی پیشگام کارا این قطعات را به روش ریخته گری ماسه این تولید کرده است. نکته مهم دیگری که در ساخت این قطعه مورد توجه قرار می گیرد سطح منحنی پشت قطعه می باشد. چون دسترسی به شرایط مونتاژی برای طراحی این قطعه برای شرکت امکان پذیر نبود به همین علت تیم مهندسی پیونیکا جهت حصول اطمینان از طراحی صحیح این قسمت از قطعه آن را به کمک ابعاد برداری ابر نقاط با دقت ± 0.01 در چهار ناحیه اندازه برداری کرده است. در حال حاضر این قطعه در محل خود در نیروگاه نصب شده و سفارش مجدد آن نیز توسط کارفرما صورت گرفته است.

تاریخ اجرا:  آبان ماه 1396

مهندسی معکوس و ساخت Seal Labyrinth

فرآیند تولید: ابعاد برداری به روش Optic، مدل سازی و مهندسی معکوس، نقشه کشی و تلرانس گذاری، تدوین BOM و OPC، تأمین مواد اولیه، آنالیز شیمیایی ، تراش منوأل ،  تراش CNC ، وایرکات، واتر جت جهت برش برنج، مونتاژ، تراش CNC نهایی، اندازه گیری با Optic جهت صحه گذاری، تدوین دانش فنی

توضیحات:

قطعه مورد نظر فرآیند آببند کردن هوا را انجام می دهد. در ساخت این گونه سیل ها از دو نوع جنس استفاده می شود. تیغه هایی که در بدنه داخلی قرار دارند از جنس برنج ساخته می شوند تا در عین تماس با شفت متحرک به راحتی دچار لهیدگی شوند و به شفت آسیبی وارد نکند و همچنین مانع از عبور هوا در آن ناحیه شوند. این سیل های آببند چون از دو قسمت ایجاد می شوند، در هنگام ساخت رعایت پروسه تنش زدایی فرآیند تراش کاری از اهمیت بالایی برخوردار است.

تاریخ اجرا:  مرداد ماه 1396

ساخت Ventilation Pipe

فرآیند تولید: تدوین BOM و OPC، تأمین مواد اولیه، آنالیز شیمیایی ، لیزر برش ،  رول کاری ، جوشکاری، پولیش کاری

توضیحات:

این قطعه در محل خروج دود در نیروگاه های مختلف استفاده می گردد. مسأله قابل توجه در ساخت رعایت ابعاد مناسب برش برای رول کاری و در نهایت جوشکاری با صفحه فلنچ می باشد. در واقع بین صفحه رول شده و صفحه فلنچ در هنگام مونتاژ و قبل از جوشکاری نباید فضای باز برای عبور هوا وجود داشته باشد. با بررسی میزان ضریب خم استیل این مسأله توسط تیم مهندسی شرکت پیشگام کارا به نتیجه رسید و در حال حاضر این قطعه در محل خود نصب شده و مورد استفاده قرار گرفته است.

تاریخ اجرا: تیر ماه 1396