• ریخته گری (Casting)

ریخته­ گری، فرآیندی است که طی آن ماده مذاب به داخل قالب بارریزی می­شود تا به شکل داخلی قالب، منجمد شده و از داخل آن خارج شود. در واقع ریخته­ گری جز اولین روشهای تولید و شکل دهی مواد است که از گذشته های دور، برای تولید بسیاری از ابزار و قطعات از آن استفاده می شود.

ریخته‌گری هم علم است و هم فن ، هم هنر است و هم صنعت. به میزانی که ریخته‌گری از حیث علمی پیشرفت می‌کند، ولی در عمل هنوز تجربه ، سلیقه و هنر قالب‌ساز و ریخته‌گر است که تضمین‌کننده تهیه قطعه ای سالم و بدون عیب می‌باشد. این فن از اساسی‌ترین روشهای تولید است، زیرا حدود 50 درصد وزنی کل قطعات ماشین‌آلات به این طریقه ساخته می‌شوند.

برای ریخته‌گری ، از فولاد و چدن‌ها (فلزات آهنی) ، برنزها ، برنج‌ها ، آلیاژهای آلومینیم و منیزیم و آلیاژهای منیزیم و روی (فلزات غیر آهنی) به‌عنوان مهمترین فلزات ریخته‌گری استفاده می‌شود. معمولا روشهای ریخته‌گری را به نام ماده سازنده قالب اسم‌گذاری می‌کنند، مانند ریخته‌گری در ماسه که جنس قالب آن ، ماسه است.

از جمله خصوصیاتی که سبب تولید قطعات به روش ریخته گری می شود را می توان موارد زیر عنوان کرد:

  • پیچیدگی فنی قطعه و عدم قابلیت تولید آن از طریق سایر روشهای تولید
  • عدم نیاز به خصوصیات و مشخصه های فنی خاص از نظر ساختار کریستالی مواد
  • هزینه نسبتاً پایین
  • امکانپذیری انجام کار مکانیکی مانند آهنگری ، نورد  و یا روزن رانی  پس از مرحله ریخته گری
  • ایجادسطح صاف و ابعاد دقیق

 

قابلیت مجموعه پیونیکا در فرآیند ریخته­ گری

اساس کلیه فرآیندهای ریخته گری تغذیه فلز مذاب به حفره قالب و سپس انجماد مذاب و ایجاد جسم جامد است.  تفاوت فرآیندهای مختلف، اصولاَ در چگونگی تهیه قالب است. ابتدا بایستی مدل  جسم مورد نظر را از چوب، فلز یا مواد دیگر بسازیم. آنگاه قالب را با تراکم  ماسه در اطراف مدل آماده سازیم. همه این موارد در داخل جعبه قالب گیری قرار می گیرد. معمولاَ قالب دو قسمتی است که قسمت بالایی را درجه بالایی و قسمت پائینی را درجه پایینی می نامند. اگر قطعه دارای حفره باشد قالبهای مجزایی به نام ماهیچه  ساخته شده و در داخل فضای باقیمانده مدل قرار می گیرد که در این صورت فضای بین حفره قالب و ماهیچه ریخته گری می شود.

برای بارریزی قطعه ریخته گری بایستی سیستم راهگاهی ایجاد شود که در ابتدای آن حفره باز و گشادی بنام حوضچه بارریز تعبیه شده تا بارریزی را ساده کند. فلز داخل حوضچه بارریز از طریق کانال قائم به ته راهگاه و سپس به داخل راهگاه های افقی  جریان یافته، سپس از طریق راهگاه های ورودی به داخل قالب وارد می شود .

پس از کامل شدن انجماد، قطعه ریخته گری شده را از قالب خارج ساخته، ماهیچه ها را با ضربه از قطعه جدا می­کنند و قطعات ریخته گری اولیه را برای ماشین کاری آماده می سازند. در حین فرآیند انجماد، رشد دانه ها با کنترل جهت انتقال حرارت در قالب کنترل می شود . انجماد می­تواند با استفاده ازمبرد شروع شود. مبردها قطعاتی فلزی هستند که حرارت را به سرعت انتقال می دهند.  از طرف دیگر با استفاده از مواد عایق یا ترکیبات گرمازا شرایط جریان گرما را می توان کنترل کرد و در قسمت معینی از قالب، انجماد را به تاخیر انداخت.

همچنین مجموعه پیونیکا علاوه بر اجرای فرآیند، در­ طراحی و ساخت ابزار آلات ریخته ­گری توانایی­های زیر را دارا می­باشد:

  • طراحی و ساخت انواع مدلهای ریخته ­گری
  • طراحی و ساخت انواع قالبهای ریخته­ گری و طراحی راهگاه
  • طراحی و ساخت قالب های مومی و سرامیکی ریخته گری دقیق
  • طراحی و ساخت انواع سترهای (فیکسچرهای نگهدارنده موم) ریخته ­گری سرامیکی دوغابی